15. juunil kell 18 toimub Tallinna Kaitseväe kalmistul Männiku laskemoonalao plahvatuse 90. aastapäeva mälestustseremoonia. Mälestusüritusel osalevad Kaitseministeeriumi, Kaitseväe toetuse väejuhatuse, Kaitseliidu, Naiskodukaitse ja Sõjamuuseumi esindajad. Osalejate seas on ka toonaste ohvrite järeltulijad.
Mälestustseremooniaga avaldatakse austust 60 inimesele, kes hukkusid 15. juunil 1936 Männiku laskemoonalaos toimunud plahvatuses.
„Plahvatus oli sõdadevahelise perioodi Eestis kõige ohvriterohkeim õnnetus, mis raputas kogu ühiskonda. Paraku jäi selle sündmuse mälestamine peagi alanud okupatsiooni ja Teise maailmasõja sündmuste varju. Üheksakümmend aastat hiljem on oluline need inimesed ja nende lood taas meelde tuletada,“ ütles Naiskodukaitse Harju ringkonna esinaine Liina Riismaa.
Kaitseväe kalmistule on maetud 52 plahvatuses hukkunut. Nende ühisel hauaplatsil asub 1937. aastal avatud mälestusmärk, mille autor on kujur Juhan Raudsepp. Mälestuskivi restaureeriti Sõjamuuseumi eestvõtmisel 2026. aasta kevadel.
„Männikul tegutsenud laboratoorium ja laskemoonalaod olid oluline osa Eesti riigikaitsest. Toona mälestati hukkunuid inimestena, kes kaotasid elu Eesti kaitsevõime tagamisega seotud tööl. Nende mälestus väärib hoidmist ka tänapäeval,“ ütles Kaitseliidu Männiku malevkonna pealik ltn Martin Lokk.
Männiku plahvatuse täpne põhjus jäi lõplikult välja selgitamata. Uurimine välistas tahtliku terroriakti ning kõige tõenäolisemaks peeti tööõnnetust.
Naiskodukaitse Harju ringkonna Männiku jaoskond on võtnud enda hooleks mälestuspaiga korrashoiu ja säilitamise.
Mälestustseremoonia on avatud kõigile huvilistele.
Aeg: 15. juuni 2026 kell 18
Koht: Kaitseväe kalmistu, Tallinn