Veerikul, Tartu raudteejaama vahetus läheduses kunagi Tartu Teedevalitsuse käsutuses olnud hooned leiavad pärast täielikku renoveerimist rakenduse Kaitseliidu Tartu maleva liikmete teenistuses. Kaitseliitlasi on valmis vastu võtma õppeklassid ja kasarmu 30 võitlejale, igapäevast tööd jätkavad palgalised kontorihoones, ladudes on oma koha on leidnud väljaõppeks vajalik varustus, relvad ja tehnika.
Värskenduskuuri läbinud remondihall on oluliseks täienduseks terve Lõuna-Eesti malevate masinate hooldus- ja remondivõimalustele. Lisaks on Tartu linnapilt saanud rikkamaks korrastatud tööstuskompleksi ja logistiliselt hea paigutusega kaitsekeskuse võrra. Ligi 11 000 ruutmeetrise kinnistu ja seal asetsevate hoonete renoveerimisega sai Kaitseliidu Tartu malev korda oma nö tagahoovi.
„Kaitseliidu Tartu maleva rekonstrueeritud õppe- ja tagalakeskuse avamine on linna jaoks oluline sündmus. Rõõm on tõdeda, et mitmetes ettevõtmistes linnale heaks koostööpartneriks olnud organisatsioon on suutnud avardada oma võimalusi igapäevaste tegevuste veelgi paremaks korraldamiseks. Vähem oluline ei ole seegi, et rekonstrueerimise tulemusena sai korrastatud märkimisväärne osa linnaruumist,“ märgib Tartu abilinnapea Raimond Tamm.
Lehola tn 1 paikneva kunagise Tartu teedevalitsuse hoonetekompleksi sai ruumikitsikuses vaevlev Tartu malev oma käsutusse 2002. aastal septembrikuus ja asus seda kohe kasutama oma erinevate igapäevavajaduste huvides. 2004 aasta jaanuari lõpus sõlmiti riigivara tasuta võõrandamise leping ning Kaitseliidu Tartu malev asus oma tagalakeskust põhjalikumalt välja arendama. Siiski tuli veel ligi neli aastat tegutseda amortiseerunud ja talvel külmades ruumides, enne kui 2007. aasta detsembrikuus väljastas Tartu Linnavalitsuse Arhitektuuri ja Ehituse osakond projekteerimistingimused maleva tagalakeskuse renoveerimiseks ning õppeklasside väljaehitamiseks.
Keskuse renoveerimistööd projekteeris OÜ Sirkel ja Mall OÜ ning 2009. aasta sügisel alustas töödega Facio Ehituse AS. 2010. aasta suvel katkestati töövõtuleping Facio Ehituse AS-iga poolte kokkuleppel. 2011. aasta märtsis jätkas töödega Merko Tartu AS, kes tänavu jaanuaris andis lõpuks renoveeritud õppe- ja tagalakeskuse Tartu malevale üle. Suvi on kulunud keskuse sisustamisele ning nüüd talve hakul tähistab Kaitseliidu Tartu malev piduliku lindilõikamisega ühtlasi oma 95. aastapäeva.
Kaitseliidu Tartu malev asutati 20.oktoobril 1917. a. Tänasel kujul Tartu linna ja Tartu maakonna valdade vabatahtlikke koondav Kaitseliitu Tartu malev loodi 1993. aasta 6. augustil pärast Kaitseliidu Tartu ja Tartumaa malevate ühinemist. Hetkel on koos naiskodukaitsjate, noorkotkaste ja kodutütardega Tartu maleval liikmeid üle 2000.